יש צד נוסף ללהיות מיילדת ולא תמיד זה נגמר בסוף טוב

לא כל לידה מסתיימת בתינוק בוכה והורים מאושרים, לעיתים קורים מקרים שאינם נצפים מראש ואז החגיגה הופכת לאבל ולא רק ההורים מושפעים אלא גם המיילדות

WhatsApp Image 2021-08-17 at 11.47.39
בתמונה: איריס רז.

"הכל היה תקין אבל זמן מה לאחר הלידה, התינוק נפטר״ זהו רק אחד מיני סיפורים רבים שאותם חוותה איריס רז כמיילדת, שבעקבותיהם הבינה כי יש צורך במענה רגשי ליולדות. ״לפעמים קורים דברים מאוד קשים בחדר הלידה, הלידה מסתבכת, התינוק מת, האישה מתה יש מלא דברים לא קלים״. רז היא מיילדת בבית החולים סורוקה, באר שבע. 

״אני זוכרת שטיפלתי ביולדת משמרת שלמה, והכל היה תקין, הניתוק העוברי היה תקין, ולאחר שהוא נולד, זמן סמוך ללידה הוא נפטר. פתאום מהמקום השמח שהוא נולד למקום שהוא לא רק עצוב אלא גם טראומתי, זה הופך להיות אירוע עם אבל ושכול״. אבל לא רק היולדות חוות את הרגע הטראומטי ואת האבל אלא גם המיילדות ״אני הייתי המטפלת שלה כל אותו היום והרגשתי תחושה של כישלון, פחד וזה קצת פגע בביטחון העצמי שלי לטפל שוב ביולדות״. אבל למרות התחושות שהיא חוותה רז שמחה שזה קרה לה ולא לאחרת ״באותו זמן כבר הייתי ותיקה ואמרתי לעצמי מזל שזה קרה לי ולא למיילדת צעירה שהיא שנה-שנתיים במקצוע, זה יכל לרסק אותה לגמרי״.

לידה שקטה או אפילו לידה שתוצאתה הסופית היא תינוק מת גורמת לנשים רבות להזדקק למעטפת גדולה ותומכת יותר מהקיים. "לדעת לקבל לידה ולהיות בחלק הפרקטי, זה לא הבעיה. הבעיה היא המחסור של המיילדת שנותנת גם מענה רגשי, זה ניסיון שצריך לרכוש אותו". רז, ליוותה במשך שנים יולדות והייתה מעורבת במצבים רגישים וקשים, ואפילו עברה הכשרה בטיפול במצבי משבר וקיצון למיילדות ״בתום ההכשרה התחלתי לתת מענה לצוותי חדר לידה וגם למטופלות. אבל הבנתי שהקורס לא היה מספיק ואני לא מבינה מספיק אז החלטתי ללכת ללמוד פסיכותרפיה. הלימודים לקחו אותי קדימה ובסוף הצלחתי להגיע למקום שמשלב בין היותי מיילדת לפסיכותרפיסטית במצבים שבהם צריך מענה רגשי״.

unsplash
אילוסטרציה, צלם: Unplash

אבל התהליך להפצת המסר, בקרב הקהילה הרפואית, שיש צורך במענה רגשי ונגיש לנשים לא היה קל ״עשיתי חפיפה לאחר ההסמכה והצגתי את עצמי בפני גניקולוגים, עובדות סוציאליות ואנשים בריאות הנפש. מצאתי את עצמי יוצאת לקהילה ונפגשת עם אחיות בריאות הציבור, עם רופאים מהקופות ורופאי משפחה. הכל במטרה להציג את האפשרות החדשה שקיימת באזור הדרום". רז הבינה שעליה להגיע לקבל רחב של אנשים מעבר לנשות הדרום ולכן החליטה לפתוח אתר ״הקמתי אתר עם מידע נגיש, כדי לחשוף אנשים נוספים לנושא. ככה נשים יוכלו לדעת שהן לא צריכות להישאר לבד עם הקושי והעצב אלא יש אפשרות טיפול״.

 ״קבלת עזרה רגשית היא דבר טבעי, וקורה לפעמים שחברה מביאה חברה, או שגבר מעוניין לטפל במצב הרגשי של בת זוגתו או אפילו בעצמו״.אבל לא תמיד המפגשים קלים כמו שהיו רוצים ״המפגש מביא איתו הצפה רגשית, וכאב חזק. כל הצדדים חווים את הצער״. ולמרות היותה פסיכותרפיסטית ומיילדת שחוותה מקרים קשים בעצמה, עדיין לא קל לה לשמוע על אובדן ״תמיד קשה לי להיות במקום ששומע קושי ואובדן, צער וכאב, אבל אני חושבת שאחד הדברים שאני כמטפלת יודעת לעשות זה לשמור על עצמי, אני לאורך כל הדרך ממשיכה לקבל הדרכה מקצועית, כך שאני פורקת את מה שאני מקבלת בקליניקה ואז אני יכולה להמשיך״.

רז ממליצה ״לא להישאר עם הכאב לבד בעיקר כי יש דרך להקל על הכאב״ רז אומרת,״אנשים שחווים אבדן ולא מטפלים יכולים להיכנס לדיכאון״. היא ממשיכה ואומרת שצריך לקוות שהאישה תיכנס להיריון נוסף ״והפעם ההיריון חדש יהיה שונה, כי פה בוחרים בחיים וההמשך של החיים״. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.