"אני רוצה להיות בהיריון איתה״- לידה שקטה

״זה היה היריון שני, שמאוד חיכינו לו ורצינו אותו (בת ראשונה). אבל בבדיקה שגרתית אצל הרופא בשבוע 22, שזה שבוע די מתקדם, הוא מבקש שנבדוק אצל רופא מומחה איזה נתון שהוא ראה. כששאלתי למה הוא אמר שחדרי המוח של העוברית מוגדלים מעבר לרגיל ובהשוואה לבדיקה הקודמת הם גדלו אף יותר״. כך מספרת ורוניקה, (34) אם לשני ילדים על ההיריון השני שבו עברה לידה שקטה לפני כשלוש שנים.

לאחר אותה בדיקה היא החליטה ללכת עם בעלה ועם ילדה הבכור לתור אצל המומחה ״הוא היה מאוד נחמד, ומקצועי, דיבר עם הבן שלי ובבדיקת אולטרסאונד הבן שלי רצה להיות לידי אז הוא נשכב על ידי בזמן הבדיקה. כשהרופא התעמק בבדיקה וראיתי שהוא בודק כמה פעמים. הפרצוף שלו נפל והבנתי שיש בעיה״. היא לא הצליחה באותו רגע להבין כמה ההיריון הולך להשתנות מאותה אבחנה. המומחה ביקש לעבור לבדיקה מעמיקה יותר שם הוא ראה כי תאי המוח גדלו אף יותר מהבדיקה הקודמת. ״הוא אמר שהנתון מצביע על אפשרות של פגיעה מוחית הוא בין 10% ל-30%, לא יודעים באיזו רמה ואיך זה יהיה. ובעצם הוא אמר שאם אנחנו ממשיכים את ההיריון זה או לעשות בדיקות ו-MRI  לקראת החודש השמיני או לעבור לידה שקטה וללדת עוברית מתה״.

במהלך השבועיים שלאחר בדיקת המומחה חקרה ורוניקה כל כיוון ואופציה אפשרית, הכל במטרה לשמור על העוברית מסבל. ״הסתבר לי שהתופעה הזו של הגדלת חדרי המוח, בעצם מייצרת עודף נוזלים במוח ושהתינוקת צריכה לעבור ניתוח לניקוז נוזלים ישר אחרי הלידה. אני רוצה לחסוך בפרטים הגרפיים אבל מחברים צינוריות ורק לדמיין את זה, זה מזעזע. ואני חושבת שלחוות את זה עם תינוקת שרק נולדה ולחשוב אילו מין חיים יהיו לה אחרי הניתוח הזה״ היא עוצרת, ״אומרים שאחרי ניתוח כזה, התינוקות לא שורדים אחרי גיל שנתיים״. רק המחשבה על כך שהיא תלד את ביתה ולאחר שנתיים תאבד אותה בגלל מצבה הרפואי הביא אותה להחלטה.

היא מגיעה לבית החולים בשבוע 27 שם היא מאושפזת במחלקת נשים, זאת כדי להקל על הלידה ולוודא שהיא לא תהיה עם יולדות נוספות. ״לחוות לידה שקטה זה סוג של לתאם אשפוז, להגיע ואז מזריקים בבטן חומר שעוצר את הלב של העובר ומשם זה להתחיל לידה מאפס כשהגוף לא מוכן ללדת בשבוע כאלו מוקדמים״. לאחר הגעתה קיבלה כדורים מזרזי לידה ולבסוף הייתה בחדר לידה 24 שעות רצופות. ״זה משהו שחקוק לי בזיכרון, הייתי עם אפידורל ואיתו לא מרגישים ממש כאב בצירים, אני זוכרת שהייתה לי את ההבנה שאני ממש בלחיצות האחרונות שלי והיא על סף יציאה, הרגשתי את כל הגוף שלי  רועד גם פיזית מהלידה ומהמאמץ  אבל גם מהפחד, מהפחד שלשחרר אותה״.

לאחר הלידה לגוף שלה לקח זמן להתאושש, אך עם הזמן הוא התחזק אבל הראש שלה היה במקום אחר. היא רצתה להיות בהיריון עם התינוקת שאיבדה, היא הגיעה להבנה שכדאי לה לא להיכנס להיריון נוסף מהר מידי עד שהיא לא מחזקת את עצמה נפשית. כיום ורוניקה מנהלת דף בפייסבוק לנשים שחוו לידה שקטה בו היא התייעצה באופן אישי כשחוותה את הלידה ושם היא מנסה להפיץ כמה שיותר מדיע לנשים אחרות וכן, לתת להן תמיכה. 

 

יש לך לאן לפנות:

לידה שקטה-תמיכה: קבוצת הפייסבוק שאותה מנהלת ורוניקה.

חיבוק בשקט- קבוצת פייסבוק נוספת אשר סובבת את הנושא ומעניקה מידע ותמיכה מנשים אחרות שחוו זאת.

דעי את זכויותיך-  היכנסי להכיר את זכויותיך, נשים שעברו לידה שקטה זכאיות לרוב הזכויות של יולדות שילדו תינוק חי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.