5 שנים ללא ידיעת המשפחה: הקשר עם בן הזוג המוסלמי

למרות שבשנים האחרונות יש עלייה של זוגות מעורבים, עדיין יש זוגות השומרים את יחסיהם בסוד מחשש לגזענות ונתק מהמשפחה הקרובה. יעל היא דוגמא לאישה שבחרה לנהל מערכת יחסים עם בן זוג מוסלמי תוך כדי שמירה על כך בסוד מהמשפחה

אילוסטרציה

״הגעתי לגיל שבו מתחילים להקים משפחה, אבל אני תקועה בין הרצון לרצות את ההורים שלי לבין הרצון ללכת אחרי הלב ולאבד אותם", מספרת יעל (27), בחורה יהודייה שנולדה במושב עידן בערבה למשפחה מרוקאית, לימים עבדה בסניף ארומה ושם הכירה את חמודי (28), בחור ערבי מבאקה אל  גרבייה והשניים התאהבו.

היא רצתה להתאהב בבחור אך לא תיארה לעצמה שהוא יהיה לא יהודי ״כמו שאומרים שהוא יגיע את תדעי שזה זה, ככה הרגשתי. אך לא תיארתי לעצמי שזה לא יהיה בחור יהודי, אני באה מבית מרוקאי, ממושב. דת וציונות אלה ערכים שגדלתי עליהם". ההורים הכירו אותו בגלל העבודה של שניהם בסניף ויעל הייתה בטוחה שהם יאהבו את הקשר ביניהם ויתמכו בה אבל כנודע לאביה על הזוגיות של השניים הוא ניתק איתה את הקשר. כשהיא הבינה את גודל הבעיה, היא נפרדה ממנו והקשר בין המשפחה חזר לקדמותו. יעל החליטה לטוס לטיול הגדול אחרי צבא, כדי לשכוח מחמודי ולהתחיל חיים חדשים אך ללא הצלחה, השניים חזרו זה אל זרועות זו, "הבנתי שאם אני רוצה להמשיך לצאת איתו, זה צריך להישמר בסוד כרגע, מחשש לנידוי".

עקב האיום של המשפחה, יעל לא הצליחה לבחור ביניהם לבין אהבתה. כיום גרה ביפו עם שותפה ללא ההורים, מה שמהווה פתרון זמני ליחסים והשניים מנהלים זוגיות במשך 5 שנים ללא ידיעת משפחתה. לעומת זאת משפחתו של חמודי מודעת למצב ויעל אף ביקרה בכפר כמה פעמים, הם מקבלים אותה ולא דורשים ממנה להמיר את דתה למענו ואף במשפחתם ישנם סיפורים של נשים יהודיות שהתחתנו עם גבר ערבי. אבל הם מודעים לבעיות הכרוכות בקשר והיו מעדיפים כי יבחר באישה ממוצאו.

יעל מנהלת חיים כפולים, משקרת להוריה ולכולם מחשש לאבד אותם. היא עדיין בהתלבטות לגבי העתיד ואינה יודעת במה לבחור ולכן נופלת בין הכיסאות. היא רוצה להקים משפחה, אך מבינה שהדבר ילווה בקשיים מכל הסוגים.

״ביפו קל לי יותר לחיות״ היא אומרת. בבניין בו גרה, מתגוררת משפחה מעורבת בה האם יהודייה, האב מוסלמי ולכן היא מרגישה בנוח, אך ההתמודדות היום-יומית  עם הפחד מחשיפה, שפתאום הוריה יפתחו את הדלת ויגלו, משתקת אותה. השותפה לדירה של יעל לא ידעה כי יוצאת עם בחור ערבי והדבר נודע לה כאשר חמודי ביקר בדירה והציג את עצמו. יעל לא חשבה לעומק כי אולי זה דבר שצריך להגיד מראש כשנכנסים לדירה עם שותפים, אך האמינה שאם השותפה תכיר אותו לעומק, היא תקבל אותו ולא תראה אותו בעין גזענית. יעל צדקה והשותפה משתפת עם הזוג פעולה.

זהו לא מקרה טריוויאלי, בו בחורה שבאה ממשפחה יהודית, בעלת ערכים דתיים ושומרת מסורת, מבצעת בחירה כה קיצונית ממה שגדלה עליו. "הערכים עליהם גדלה המשפחה שלי, הדת ומה שהחברה מכתיבה, הדעה הפוליטית שלהם והאנטי שיש כלפי ערבים במדינה הזאת גורמים בסופו של דבר לראייה סטריאוטיפית כלפיו". הסוף של השניים ידוע מראש, החברה הישראלית לא מקבלת זוגות מעורבים ולכן היא צריכה לקבל אומץ ולהתמודד עם הבחירה. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.