לאחר שנים של כאב שלומה לבסוף אובחנה באנדומטריוזיס

שנים של כאבים לא מפוענחים, אבחנות שלא תאמו באופן גורף לכל התסמינים ולבסוף אבחנה אחת ששינתה את חייה של שלומה

WhatsApp Image 2021-08-21 at 21.16.17
בתמונה: שלומה הד

שלומה הד (30) המתגוררת בפתח תקווה, בעלת עסק ביתי לעיצוב שיער, מתמודדת עם כאבים כרוניים המקשים עליה לתפקד במהלך היום. "העבודה הפיזית מתישה אבל לפחות העבודה מהבית מקלה עליי באופן משמעותי כי  אני מחליטה מה הלו״ז שלי בצורה עצמאית, ועובדת בשבוע כשאני מסוגלת״.

זה התחיל לפני שלוש שנים כשהד התחילה להרגיש דקירות באגן, שמיום ליום החמירו והפכו לדלקת קשה בגב ברחם ובצוואר. "הלכתי לכל רופא אפשרי: אורתופד, נוירוכירורג, גב כירורג, אפילו הגעתי למנתח פלסטי ולגסטרולוג". החיפוש אחר מקור הכאב ממנו היא סובלת לא פסק ורק לאחר המלצה על רופא מחברים בקבוצת הפייסבוק בה היא שותפה קיבלה אבחנה ששינתה את חייה. ״קיבלתי עליו המלצה, ותוך חודשיים עם בדיקות MRI גיליתי שאני חולה באנדומטריוזיס בשלב מאוד מתקדם לגילי. יש לי מעורבות גבוה של כל האיברים, המלווה בציסטות ובנגעים שהלכו והפכו עם הזמן לרקמות דלקתיות ברחם ובשחלה". היא מוסיפה שזה הגיע למצב שבו גם המעיים נדבקו, אבל אם היה גילוי מוקדם עוד הם יכלו להציל אותם מההדבקה.

״מגיל 15 אני סובלת מתשישות כרונית וכאבים באזור הבטן, חשבו שיש לי בעיות בעיכול, כל הזמן הרגשתי לא טוב. הרופאים חשבו שיש לי מעי-רגיז" הד אובחנה כבר אז עם פיברומיאלגיה. "כל הזמן הייתי צריכה להסביר לאנשים מה זה, זה לא היה מוכר, אף אחד לא הבין מה אני אומרת, ובטח כשלא היו לי סימפטומים קלאסיים". אך למרות האבחנה, הד מספרת כי היא המשיכה לחוות פגיעה יומיומית באיכות החיים, וכי סבלה מכאבים שליוו אותה בכל שלב ביום.

WhatsApp Image 2021-08-21 at 21.16.17 (3)
בתמונה: שלומה הד

"רופא נשים היה אמור מזמן לאבחן את זה, למה הייתי צריכה לעבור את כל זה? את כל הבדיקות שיש ברפואה כדי להגיע לאבחנה כזאת רק בגיל 30. מגיל 15 אני סובלת. חשבו כל הזמן שיש לי משהו אבל אף פעם לא הצליחו להגיד לי מה". היא מספרת. בין רגעים של כאב היא ניסתה להוריד מאכלים מסוימים מהתזונה היומיומית שלה כדי לבחון האם יש קשר. היא טבעונית כבר 10 שנים, לאט לאט היא מבינה שיש דברים כמו מוצרי חלב מחמירים את הכאבים ומאז התחילה לאכול דברים קלים יותר ומשתדלת שלא לערבב הרבה מרכיבים בארוחה. "זה התחיל אידיאולוגית, אבל אחרי שגיליתי שזה מחמיר לי את הכאבים המשכתי עם זה בעקבות ההבנה שיש לזה קשר לאנדומטריוזיס".

לאחר שאובחנה, המומחה בתחום מבית החולים שיבא- ד״ר שלומי כהן שאיבחן אותה קבע, כי על הד לעבור ניתוח אבחנתי שאמור לגלות מה קורה לה בגוף ובמידה ויהיה צורך יוציאו את מה שלא צריך. "הממצאים של הבדיקות הראו שיש משהו גדול בגוף שלי, עם מעורבות גבוהה של כלל האיברים, יש פגיעה ברחם ובעצב".

"היו לי הרבה רגעים שנשברתי, כל פעם משהו אחר כואב לי. יש מצבים שבהם אני לא יוצאת מהמיטה חודש, אני צריכה שבן הזוג שלי ירים אותי מהידיים, הייאוש כמעט הכניע אותי, לא חשבתי שיש לזה טיפול, כל הפיזיותרפיה והפילאטיס, לא באמת עזר לי". וההחלטה על הניתוח לא הייתה קלה אבל נתנה לה אופציות שאין לה "קיבלתי את האבחנה, נהייתה לי יותר וודאות, זה דבר שאף פעם לא קרה לי קודם, פתאום נהייתה לי תקווה, אני לא מסוגלת לעשות ספורט, אני חצי בן אדם, קשה לי להתכופף ולהרים דברים. אני מרגישה בת 70".

אך מעבר לכאבים הפיזיים, מספרת הד על מצב נפשי קשה המלווה בדיכאון עמוק ובעצבנות. "לפעמים אני פשוט סתם עצבנית, אני לרוב שולטת במצב הרוח שלי, בן הזוג שלי תומך בי, עוזר לי ומגלה המון סבלנות, מחבק אותי ומנסה להקל עליי, אבל זה גורם לי להיות בדיכאון, עולות לי מחשבות כאילו אני פגומה שהורסת זוגיות, הבטן שלי כל הזמן נפוחה כמו של אישה בהריון, זה מרגיש כמו משהו זר בתוך הגוף".

מבחינת הד הדבר החשוב הוא לעשות צעדים מקדימים כדי לפתח מודעות ולהכניס תוכנית לגינקולוגים שיכירו את המחלה לעומק. "אני כל יום פוגשת בנות שיש להן תסמינים או שחושדות שיש להן תסמינים קלאסיים ואומרים להן שאין להן כלום. זה מחלה שיש לה שם וצריך להכיר בה, למערכת הבריאות שידעו לטפל בזה והמון גניקולוגים מזלזלים בזה. אנשים כמוני שסובלים ולא מאובחנים". 

יש לך לאן לפנות:

  אלו התסמינים האופיינים לאנדומטריוזיס לפי קופת חולים ״כללית״: 

1. כאבים קשים, חריפים וחזקים יותר מכאבי מחזור ״רגילים״- לפני שמתחיל הדימום החודשי ובמהלכו. הכאבים האלו מקרינים לגב התחתון ולרגליים.

2. דימום וסתי רב ו/או ארוך יותר ממה שאישה רגילה לו.

3. כאבים בזמן קיום יחסי מין ולאחריהם.

4. הפרעות במערכת העיכול בעיקר בתקופת הווסת ובסמוך לה (אך לא מחייב רק אז).

5. כאבים כרוניים, המלווים ברגישות וכאב עמום באגן. 

6. כאבים בעת מתן שתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן בעיקר בזמן וסת.

7.עייפות כרונית.

8. מצב רוח ירוד ובין היתר דיכאון.

9. קושי להרות.

אנחנו ממליצות להתייעץ עם הרופא המטפל שלך על מנת לקבל מענה רפואי ואבחון נכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.